My Cart
0 Urunler 0,00 YTL
Urun Sepetiniz Bos!

                                                                                                                                            

+90 (274) 225 04 45 - (274) 225 15 93                                                                                       "TOPRAĞIN SANATA DÖNÜŞÜMÜ"

             info@altincini.com.tr

Yönetim Kurulu Başkanımız

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Kıratlı.jpg Selçuklu ve Osmanlı döneminin önemli sanat ürünü olan çini, günümüzde de değerini koruyor. Nitekim Altın Çini ve Seramik Sanayi’nin üretimini gerçekleştirdiği çiniler, hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı mimari yapılarda kullanılıyor Altın Çini ve Seramik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kıratlı, günümüz teknolojisini kullanarak ürettikleri geleneksel Kütahya çinisinin, hem yurt içi hem yurt dışı pazarında talep gördüğünü söyledi.

       Özellikle mimari yapılarda kullanımı artan çinide, figür olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait lale gibi çiçek motiflerini kullandıklarını vurgulayan Kıratlı, şöyle konuştu: “Makine baskısı ya da el yapımıyla değişik ebatlarda yer ile duvar karoları, el dokuru ürünler ve çini tabaklar yapıyoruz. Türk hamamları, dış cepheler, otel dizaynları ve camilerde çiniler sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle cami içerisindeki kürsü, mihrap, minber, sütünce ve müezzinlik gibi kısımlarda estetik duruşundan ötürü çini tercih ediliyor. Ayrıca Osmanlı sultanlarının tuğraları ve özel kesim kitabe çalışmalarımız da var. Son zamanlarda sanatsal karo çalışmaları ön planda.” Türk çinileri cami yapılarında kullanılıyor. İsrail, Almanya, Amerika, Çin, Japonya, Fas, Suudi Arabistan, Suriye ve Pakistan gibi birçok ülkeye çini karolar gönderdiklerini ifade eden Kıratlı, üretiminin yüzde 50’ sinden fazlasını ihraç ettiklerini kaydetti. Yurt dışından özellikle cami ve lokanta mimarisinde kullanılmak üzere çini karolarının talep gördüğünü açıklayan Kıratlı, “Üretimimizde belli bir kotamız var. Müşteri taleplerine göre hareket ettiğimiz için ihracat rakamımız değişkenlik gösteriyor” diye konuştu. Son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında özellikle mimari yapıda kullanılmak üzere çiniye olan ilginin arttığına dikkat çeken Kıratlı, artan taleplere cevap vermek için üretim kapasitelerini artırmak istediklerini açıkladı.

                                                       

İLETİŞİM/CONTACT

  •  
     Atatürk Bulvarı Eskişehir Yolu Üzeri 8.Km Merkez/Kütahya
  •  
    +90 (274) 225 04 45 - (274) 225 15 93
Top